Švábenice – Pačlavice

Zdarec. Nedalo mě to a shlédnul jsem ze záznamu odehrané derby. Pokusím se napsat postřehy, které budou velmi kritické a nebudou se více lidem líbit. Jedná se o můj laický pohled na utkání, bez znalosti taktiky obou mužstev a trenérských pokynů. Popis je trošku delší, protože si to tohle derby dle mého názoru zaslouží.Švábenice – Pačlavice 1:3 (0:1) Sestava: Milan Stěnička – Petr Knap, Michael Jičínský, Jiří Judas, Milan Gruber – Jiří Pokorný, Petr Novotný, Lukáš Hladký, Jiří Stříž – Miroslav Boniatti, Honza Hladký. Střídání: 72. minuta Martin Novotný za Petra Novotného. Branka: Jiří Pokorný Přihrávka: Martin Novotný. Žluté karty:87. minuta Michael Jičínský a Lukáš Hladký. Rohy: 3x

Poslední derby, na blíže nespecifikovanou dobu, se odehrálo zbytečně za deštivého počasí. Ze strany našeho vedení vzešla iniciativa o přesun na nedělní termín, kterou vyslyšely všechny zúčastněné strany kromě trenéra hostů. Přesto nepříznivé počasí neovlivnilo velmi bohatou diváckou návštěvu. Trávník na toto utkání připravoval nespočet lidí. Velké díky patří za pomoc Městysu Švábenice v čele se starostou panem Josefem Kubíkem. Terén byl výborný i za neustávajícího deště.

Před výkopem převzal náš kapitán Jirka Pokorný z rukou sekretáře OFS Vyškov, Zdeňka Jelínka, oficiální přihlášku do 1.B třídy a gratulace k vítězství v Okresním přeboru Vyškov.

Pačlavice do utkání nastoupily s velmi účinnou taktikou, kterou praktikovaly po celé utkání. Hráli v několika zónách a po naší ztrátě míče ihned přecházela celá zóna do protiútoku, kdy docházelo k závažnému přečíslování naší obrany. První branka padla hned v 9. minutě utkání, po zbytečně kombinačně rozehraném přímém kopu Jirky Judase na tísněného Miru Boniatti. Atakovaný Mira pouze přihrál hostům a došlo k prvnímu přečíslení. Vysoko vysunutá obrana se nestíhala vracet a záloha pouze laxně vyklusávala. Smrtící brejk zkušeně zakončil, před dotírajícím Milanem Gruberem, kapitán hostů Marcel Špatina. 0:1

Domácí fanoušci po obdržené brance čekali nápor a kombinační hru našich borců. Kombinace ala Barca se bohužel vůbec nedařila. Pokusy o nakopávané míče za obranu hostů se také nějak nechtěly povést. Vše v poklidu obrana hostů posbírala a ihned posílala do brejků. Hosté, ze svého uskupení neustupovali a trpělivě čekali na svou příležitost. Následovalo několik šancí Pačlavic a pozdní přistupování našich hráčů k soupeři. Propadávání záložníků přivádělo naši obranu pod tlak a Milan Stěnička měl promáčené rukavice ještě více propocené díky svým hvězdným zákrokům v 24. a 38. minutě.

V 33. minutě utkání byl k vidění velmi nepříjemný okamžik. Při střele na branku z nohy Jirky Judase se snažil hostující Tomáš Kroupa zblokovat střelu. Bohužel došlo ke střetu končetin a odnesl to Tomáš Kroupa zlomeninou holení kosti a dvojitou zlomeninou lýtkové. Střet byl nezaviněný a dá se říci, že prostě ani jeden neuhnul. Všechny tato situace velmi mrzí a přejeme mu brzké uzdravení. Po této situaci byl pár minut vidět na hřišti i v hledišti útlum.

První podařený míč za obranu hostů se konečně podařil v 39. minutě z nohy Honzy Hladkého. Jirka Stříž mohl předvést svůj klasický průnik po pravém křídle a následně centr do vápna. Bohužel Mirovi Boniatti spadnul míč na hlavu jako horký brambor, který pouze způsobil podlomení jeho kolen.

Poločas tak skončil pro nás milosrdných 0:1.

V druhém poločase se vystupňoval tlak našich borců a konečně přicházely šance ke skórování.  Bohužel jsme pořád propadávali v záloze a na krajích ofenzivně laděné obrany. Naše dvojitá  tutovka se odehrála v 51. minutě. Duo Lukáš Hladký a Mira Boniatti nedokázalo přesně zakončit a nedůrazně přistoupilo k finální střele. Následovalo opět několik rychlých protiútoků Pačlavic a nevyužití  zadarmo darovaných šancí Pepy Sypěny. V 60. minutě byl, již potřetí, u přípravy tutové šance Jirka Stříž a Honza Hladký ukázal, jak si vykloubit koleno promáchnutím v prostoru malého vápna, před odkrytou brankou.

Náš tlak se stupňoval a soupeř vyčkával. Bohužel díky individuálním chybám a laxnímu přístupu některých našich hráčů, jsme soupeři dovolovali mnohem více, než si zasloužil. V 67. minutě to všem ukázal Lukáš Hladký svou patičkou, kdy místo rychlého postupu vpřed daroval míč Zdeňovi Pučanovi, který kolmicí vyslal Michala Hýska ke steči naší branky. Michal nezaváhal a vstřelil druhou branku Pačlavic. 0:2

Naše barvy se dočkali v 77. minutě po centru Petě Knapa do vápna, hlavičce střídajícího Matesa Novotného a následném propálení všeho od kapitána Jirky Pokorného. 1:2

Žijeme a snažíme se vše vrhnout do útoku. Míč držíme více na kopačkách a soupeře k ničemu moc nepouštíme. Bohužel smrt přichází v 84. minutě od osamoceného Michala Hýska. Marně hledám při této akci našeho pravého obránce, až ho nacházím na levé straně, kde se nechal vykoupat Milan Gruber od centrujícího Doležela. Na přetažený centr se již Milan Stěnička nestihl přemístit a Jirka Judas již s míčem pouze doklouzal do branky. 1:3

Tohle derby se našim borcům moc nevydařilo a Pačlavice zaslouženě vyhrály. Drželi se své taktiky až do konce utkání a dokázali eliminovat naši hru, dnes výjimečně plnou individuálních chyb.

Motivace našeho týmu se nyní hledá velmi těžce a podle toho možná vypadala i naše hra. Vůbec nic se neděje a je to pouze jedno nevydařené utkání. Věřím, že tuhle kritiku kluci přijmou a k dalšímu těžkému utkání ve Vážanech nad Litavou najdou motivaci a ukáží svou sílu.

S těžkým srdcem napsal Repalis

Švábenice A : Pačlavice A  1:3 (0:1)

Sestava: Kocourek- Vlček, Barnet, Dostalík , Juřík – Špatina (Novák), Pučan, Kroupa (Sypěna), Skácel – Hýsek, Doležel

Další derby vyškovsko-kroměřížského pomezí slibovalo bitvu prvního (již jistého postupujícího) s druhým týmem tabulky. Jak tomu již v těchto utkání je, všichni domácí hráči bleskově doléčili šrámy a k derby byli Švábenice v kompletní sestavě i s Boniattim, hostům chyběli zranění Hádlík, Morong a služebně Veselý. V základní sestavě se po čase objevil Zdenek Juřík a do středu zálohy se k Pučanovi postavil Kroupa. Počasí kopané moc nepřálo a prakticky celý zápas se odehrál v dešti, nicméně terén byl velmi kvalitní. Kdo čekal, že se Pačlavice zakopou na své polovině, moc se mýlil, protože hosté od první minuty aktivně napadali se zjevnou snahou nedovolit domácím rozehrát ze středu hřiště na kolmo dopředu nabíhají útočníky. Tato taktika slavila úspěch, protože domácí neměli dost prostoru a začali v rozehrávce chybovat. Toho hosté využívali k rychlému přesunu do útoku a několikrát zahrozili střelami ze střední vzdálenosti, které však pochytal výborný Stěnička. Po jednom z takových rychlých přečíslení dostal nahrávku na vápno Špatina a bodlem pod břevno dostal Pačlavice do zaslouženého vedení. Psala se 9. minuta. Ani od této chvíle se obraz hry nezměnil, v 17. minutě Stěnička s problémy vyráží bombu Pučana o 6 minut později jej na brankové čáře po slabé střele Doležela stihl zastoupit Pokorný. Ve 30. minutě přestřeli v dobré pozici Hýsek. V 33. minutě došlo v zápase k velmi nepříjemné situaci, kdy po závaru před bránou hostů se pokoušel Kroupa zblokovat střelu Judase a po jejich střetu musel být záložník hostů odvezen sanitkou do nemocnice s trojitou zlomeninou. Je potřeba zmínit, že zákrok byl nezaviněný a přejeme Tomášovi co nejdřívější návrat na zelený trávník. Tato situace oběma mužstvy trochu otřásla, ale po 10 minutách se pokračovalo. Kupodivu lépe se opět probrali hosté, kteří zahrozili vystřídajícím Sypěnou, jehož hlavička jen těsně minula tyč domácí svatyně a z dalšího rychlého kontru vytáhl Stěnička fantasticky nad bránu bombu Doležela. V 39. minutě měli první velkou šanci domácí, ale Hladký hlavou netrefil míč a tak se šlo do kabina za stavu 0:1. Ve druhé půli domácí zrychlili nahrávku a pokoušeli se začít přešněji kombinovat. Vytvořili si územní převahu a v 50. minutě se dostal do velké šance Hladký, ale vychytal ho Kocourek a následnou dorážku stihl zablokovat Barnet. Hosté kontrovali Sypěnou, ale ten měl vychýlenou mušku. Šance se pak střídaly na obou stranách, opravdu se bylo na co dívat, ale skóre se měnilo až v 67. minutě, kdy Hladký lacino odevzdal míč na půli Pučanovi, ten vysunul Hýska, kterého nestačil doběhnout Pokorný a Hýsek pěknou křížnou střelou překonal Stěničku podruhé. Domácí po obdrženém gólu ještě vystupňovali úsilí a v 77. minutě jim byla odměnou branka Pokorného, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Domácí se nadechovali k závěrečnému náporu, ale za dalších 7 minut si krásně do kraje seběhl Doležel, povodil si Grubera a přesně odcentroval na hlavu Michala Hýska, který opět upravil na rozdíl 2 branek. Ve zbývajícím čase hosté již kontrolovali hru a dovedli utkání do vítězného konce. Odměnou jim po zápase bylo burácející hlediště pačlavských fanoušků, kteří celé utkání neúnavně své hráče povzbuzovali a připravili jim téměř domácí atmosféru. Ve velmi nadprůměrném utkání si odvezly Pačlavice ze Švábenic 3 body a vrátili tak soupeři porážku z podzimu. Nutno říci, že vyhráli naprosto zaslouženě.

Vladimír Keršner ml. (trenér Pačlavic): “Je to krásný pocit porazit tak silného soupeře, zvláště, když se jedná o derby. Kluci jeli od začátku na 100 % a předvedli nejlepší jarní výkon. Soupeře jsme velmi dobře znali a tomu jsme hru přizpůsobili, eliminovali jsme jejich rozehrávku a čekali jsme na chyby ve středu jejich obrany, které přišly. Byl to asi náš takticky nejvyzrálejší výkon na jaře. Velký dík patří i našim fanouškům, kteří nás podporovali i v tomto deštivém počasí. Jediným kazem je zranění Tomáše Kroupy, snad vše bude bez komplikací a brzy se mezi nás vrátí.”