Švábenice – Ivanovice na Hané

Derby fotbalové 1.B třídy vyhrál potřebnější tým.

Švábenice – Na podzim se proti sobě postavily už podruhé. V úvodu soutěže Švábenice v Ivanovicích remizovaly, a také odvetě ve Švábenicích by víc slušela remíza. Ale střelci hostů měli v sobotu pořádně vychýlená mířidla. Takže derby nakonec vyhrál potřebnější domácí tým. Nejtěsnějším poměrem, přestože to klidně mohlo skončit 6:5 nebo opačně.

V zajímavém utkání zahazovali šance i domácí hráči. Objektivně vzato, už do poločasu mohlo být hotovo. Švábeničtí na svého soupeře vlétli jako uragán a vytvářeli si gólové příležitosti. Paradoxně ale rozhodující gól vlastně ani šancí nebyl. Ujala se přesná střela Miroslava Boniattiho mladšího, který z trestného kopu technicky angličanem od tyče obstřelil zeď hostujících hráčů.

Rozhodl trestný kop
„Na trestné kopy jsme určeni dva. Já a Lukáš Hladký a střílet má ten, kdo si momentálně víc věří. Že jsem na to šel já, byla prostě náhoda. Ale zdálo se mně, že zeď je hodně dlouhá a brankář, že toho nemůže moc vidět ani na jednu stranu. Vpravo jsem tam viděl volné místo vedle zdi a vyšlo to. Bylo to gólmanovu stranu, takže asi opravdu nic neviděl,“ popsal rozhodující moment zápasu úspěšný střelec.

Celý poločas pak režírovali domácí a hosté se snažili kontrovat rychlými brejky. Některé vypadaly nadějně, jenže bez koncovky. Tu už ale ztratili i domácí. Ve druhé části se hra zcela otočila. Hrající hostující trenér René Moravec poslal na hřiště dalšího útočníka a před brankou domácích to často hodně vřelo.

„První půlka byla z naší strany ospalá. A hodně. V poločase jsme si to v kabině řekli a hlavně jsme vystřídali Staša, protože ten defenzivní hráč uprostřed byl úplně zbytečný. Dopředu jsme vysunuli Neckáře, takže jsme vlastně už hráli na tři až čtyři útočné hráče. Bohužel jsme neproměnili šance, což rozhodlo. Možná nám ale chyběla i troška toho štěstíčka,“ posteskl si po utkání Moravec.

Nad obratem v zápase, který nezastavilo ani vyloučení ivanovického Černého, kroutil hlavou i tak zkušený stratég, kterým domácí kouč Miroslav Boniatti určitě je.

„S tím trenér nemůže nic dělat. Akorát trpíte a čekáte na devadesátou minutu s vírou, že to tak skončí. S výsledkem jsem samozřejmě spokojený, s hrou jen v prvním poločase. Mužstvo šlapalo, dobře jsme kombinovali a dostávali se do šancí. Druhou půlku jsme se báli o výsledek. Soupeř nás i v desíti přehrával, měl šance a jen neschopností jejich útočníků nedali branky. Bylo to vítězství s odřenýma ušima,“ přiznal Boniatti starší.

Díky domácímu vedení se ale bylo stále na co dívat. Vyrovnání by asi emoce na trávníku zklidnilo, i když by remíza určitě byla spravedlivější. Hry hostů vabank směrem dopředu dokázali Švábeničtí využívat k rychlým brejkům, takže i Klimek měl ve druhém poločase dost práce.

„Měli jsme aspoň vyrovnat, ale nám porážka příliš neublížila. V první polovině soutěže jsme nahráli dvacet bodů a s tím můžeme být spokojení,“ konstatoval sekretář Slovanu Pavel Prokeš.

„O průběhu podzimu jsme měli úplně jiné představy. Někteří hráči nesplnili to, co jsem od nich čekal. Pokud chceme v I.B třídě hrát důstojnější roli, budeme muset trochu obměnit kádr,“ naznačil zcela jiné duševní rozpoložení trenér Švábenic.

I.B třída – skupina A

Sokol Švábenice – Slovan Ivanovice na Hané 1:0 (1:0)
Branka: 11. Boniatti.
Rozhodčí: D. Štěpánek – Putna, Surka. ŽK: J. Pokorný, L. Hladký, Gruber – Klimek, M. Pokorný, Černý, Šimek. ČK: 70. Černý (Ivan.).
Diváků: 250.
Švábenice: Stěnička – Gruber, Jiří Pokorný, Michael Jičínský, Knap – Deutsch (80. Štěpán Hladký), Boniatti ml., Lukáš Hladký, Petr Novotný – Kapounek, Jan Hladký (64. Martin Novotný). Trenér: Miroslav Boniatti st.
Ivanovice: Klimek – Chmelař, Moravec, Šimeček, Michal Pokorný – Šimek (82. Kramel), Černý, Stašo (46. Neckář), Jan Stříž, Jiří Stříž – Konupka. Hrající trenér: René Moravec.

PO MINUTÁCH
3. První zazděná tutovka domácích. Jan Hladký vypálil zblízka zbrkle nad.
5. První rohový kop domácích, ale hlavička Pokorného po něm byla slabá.
7. Po faulu na Jiřího Stříže nevyužili hosté trestný kop z dobré vzdálenosti.
8. Také rána hostujícího Šimečka přeletěla domácí branku.
8. Střela domácího Lukáše Hladkého vypadala líp, ale i ona šla těsně nad.
9. Brankář Stěnička jen tečoval nepříjemný centru, ale stačilo to, aby dva nabíhající ivanovičtí útočníci balon přeběhli.
11. 1:0 – Boniatti. Po faulu na Jiřího Pokorného poslal míč z trestného kopu od tyče do sítě špatně postaveného Klimka.
13. Po trestném kopu to v malém vápně hostů dost vřelo a při hlavičce Jana Hladkého měli štěstí, když šla těsně nad.
16. Pohotová teč Konupky k jeho smůle trefila přesně brankáře.
18. Po rohovém kopu se ke střele zblízka dostal Deusch, ale Klimek stihl vykrýt střelecký úhel.
22. Černý přetáhl centr z trestného kopu až za protější šibenici.
28. Při dvou rohových kopech domácích to před ivanovickou brankou zase bouřilo, ale neuhodilo.
30. Po centru Černého měl vyrovnání na hlavě Konupka, ale míč špatně odhadl.
35. Klimek zase pohotovým reflexem vyrazil gólovou hlavičku Jana Hladkého.
43. Z ostrého úhlu, ale zblízka, pálil Petr Novotný, jenže nepřesně.
48. Vystřídaný Neckář dal o sobě hned vědět a jeho ránu musel Stěnička vyrazit na rohový kop.
50. Z jednoho byly dva, ale ani druhá Neckářova střela cíl nenašla.
52. Trestný kop z pětadvaceti metrů poslal Lukáš Hladký doprostřed branky.
53. Tísněný Konupka mohl mířit přesněji, jenže zblízka netrefil branku.
53. Bravurní brejk rozehrál Boniatti na Jana Hladkého, ten šel sám na branku, jenže v rozhodujícím momentu si míč pokopl a Klimek bleskurychle vlétl pod jeho nohy.
60. Neckář se zleva proháčkoval až k brance, ale místo střely ze skoro nulového úhlu měl asi přihrát před branku.
60. Trestňák Lukáše Hladkého vytlačil Klimek mimo nebezpečí.
62. Dvě šance hostů v jedné akci. Konupka zase neodhadl hlavičku, ale na odražený míč dobíhající Jan Stříž měl před sebou jen prázdnou branku, ale vypálil vedle.
67. Boniatti levačkou kroutil míč ze dvaceti metrů k pravé tyči Klimkovy branky, ale rána šla těsně vedle.
69. Konupka zprava v dobré pozici střílel křížem nebezpečně, jenže zase vedle.
70. Hostující Černý dostal za řečnění žlutou kartu, a protože byla už druhá, prohlédl si i červenou.
74. Nenápadná střela Jiřího Stříže propadla Stěničkovi mezi rukama, naštěstí pro něho se míč zakutálel vedle branky.
75. Konupka zase prohrál souboj se Stěničkou, na kterého šel zcela sám.
82. Jan Stříž měl čistou šanci, chtěl trefit šibenici a oblouček ji těsně přeletěl.
84. Nebezpečná střela Lukáše Hladkého zasvištěla těsně nad břevnem.
90. Střílený centr Martina Novotného Klimek vyrazil na velké vápno, ale tam nikdo z domácích tam nedobíhal.
90. Knapovu rychlou rozehrávku tečoval Petr Novotný do boční sítě.

Převzato z vyskovsky.denik.cz autor Zdeněk Vlach

TJ Sokol Švábenice – TJ Slovan Ivanovice na Hané 1:0 (1:0) Branka: 11. Boniatti, ČK: 71.Černý

Sestava Švábenic: Stěnička – Knap, Jičínský, Pokorný, Gruber – Deutsch(81.Hladký Štěpán), Boniatti, Hladký Lukáš, Novotný Petr, Kapounek, Hladký Jan(64.Novotný Martin)
Sestava Ivanovic: Klimek – Pokorný, Moravec René, Černý, Chmelař – Stříž Jiří, Stašo(46.Neckář), Šimeček, Šimek(82.Kramel) – Konupka, Stříž Jan
Poslední zápas podzimní sezóny nemohl nabídnout pestřejší duel. Místní derby před utkáním slibovalo výborný zápas. Už ve 3.minutě podnikli domácí první povedený útok. Kapounek vedl míč po lajně a následně nahrál volnému Janu Hladkému, který ale v dobré pozici střílel nad. V 11.minutě fauloval Stašo Lukáše Hladkého těsně před vápnem. K přímému kopu se postavil zkušený Boniatti a technickou střelou nedal Klimkovi šanci, který viděl míč až na poslední chvíli a nedokázal zareagovat – 1:0. Domácí v prvním poločase kontrolovali hru a měli více míč na svých kopačkách. Za dvě minuty mohli přidat další gól. Na přímý kop si naběhl osamocený Jan Hladký, ale hlavičkou bránu minul. V 18.minutě rychlý protiútok Švábenic, ale hosté se ubránili odvrácením na rohový kop. Následný centr brankář Klimek jen vyrazil do hráčů před sebou, ale nikdo z domácích nedokázal míč dotlačit do brány. Ve 22.minutě první šance hostů k dosažení branky, ale Černý z přímého kopu mířil těsně nad. Poté do konce poločasu měli domácí několik rohů, z kterých byla jedna hlavička nebezpečná, kterou se prezentoval Kapounek. Do druhé půle vstoupili hosté aktivněji. Ve 47.minutě Šimek přihrál Neckářovi, kterému ale nevyšla klička přes obránce a do vápna se nedostal. Ve 49.minutě pěkně zakombinovali hosté až k soupeřově bráně, ale vytěžili z toho jen roh. V 52.minutě fauloval Černý Boniattiho. Ten se svým pokusem z přímého kopu ale nenaložil jako v prvním poločase a Klimek si se střelou poradil bez problémů. O dvě minuty později krásně prošel Neckář přes dva protihráče. Přihrávkou nabídl možnost Konupkovi, ale Stěnička vyběhl a jeho pokus zlikvidoval. V 56.minutě se zase vyznamenal hostující Klimek. Jan Hladký mířil sám na bránu, ale ve vápně si míč pokopl a brankář mu skočil pod nohy a balon sebral. V 59.minutě Neckář vybojoval na hranici vápna míč, nabízela se přihrávka pod sebe na čtyři volné hráče, jenže se rozhodl pro střelu a ta skončila tři metry mimo bránu. V 62.minutě sklepl vysoký centr Konupka volnému Janu Střížovi, ten v tutové šanci bránu minul. O minutu později na druhé straně obešel Boniatti dva hráče a poté jeho střela mířila vysoko nad. V 71.minutě dostal za protesty Černý druhou žlutou kartu a musel jít ven. V 74.minutě sklepl Konupka centr pro Jiřího Stříže, který obešel protihráče, ale jeho střelu Stěnička vyrazil. V 79.minutě dostal Konupka do vápna přihrávku od Šimečka, ale toho opět vychytal domácí brankář. V 82.minutě měl na noze vyrovnání Konupka. Centr si ve vápně sklepl mezi dva hráče, ale ke smůle všech hostujících hráčů a fanoušků střílel mimo bránu. Do konce zápasu si ani jeden tým už šanci nevytvořil, a tak utkání skončilo těsnou výhrou Švábenic. Škoda neproměněných šancí, kterých bylo dost ke vstřelení gólu. Ale i tak musíme hodnotit podzimní část kladně. Se ziskem 20 bodů jsme určitě všichni spokojení. Celý tým zaslouží pochvalu za předvedené výkony či za zápasy, v kterých díky bojovnosti a vůlí po vítězství dokázal otočit nepříznivý výsledek.