Švábenice – Blansko B

Utkání druhého s prvním slibovalo velkou bitvu, kterou se nám podařilo v poslední chvíli přetáhnout na naši stranu. Švábenice – Blansko B 1:0 (0:0)Sestava: Petr Uhlíř – Michal Slavíček, Michael Jičínský, Milan Gruber, Petr Deutsch – Jan Stříž (90 min. Tomáš Orel), Lukáš Hladký, Jiří Pokorný, Jiří Stříž (80 min. Vojtěch Kabele) – Miroslav Boniatti, Martin Novotný (71 min. Štěpán Hladký) Branka: 89 min. Miroslav Boniatti Asistence: 89 min. Vojtěch Kabele Žlutá karta:18. min Lukáš Hladký, 30. min Michael Jičínský, 50. min Jiří Pokorný, 68 min. Petr Deutsch, 82. min Vojtěch Kabele.
Po nemastném neslaném utkání v Medlánkách si divák přišel na velmi kvalitní fotbal. V první půli bylo k vidění velmi důrazné a včasné napadání hostů a jejich agresivní hra. Celý první poločas se nám nepodařilo této hře přizpůsobit. Hosté zahrozili v první půlce pouze jednou střelou jejich kapitána cca z 30-ti metrů do našeho břevna. Nakonec to byla jejich jediná střela za celé utkání, která mířila mezi naše tyče. Naši hráči byli více nebezpeční, ale vždy chyběla finální fáze nebo výborně zakročil mladičký gólman hostů. Poločas tak skončil bez branek.
V druhé půlce jsme již našli recept na hru hostů a nepouštěli jsme je k míči. Ovládali jsme celé hřiště a jen díky naší momentální špatné koncovce se nám nedařilo vstřelit branku. Hosté zahrozili za celý poločas jen díky třem brejkům, z kterých naši branku téměř neohrozili. Rozhodnutí přišlo až minutu před koncem utkání, po autu Vojty Kabele. Mira Boniatti vybojoval míč a střelou z hranice vápna rozhodl. Na domácí straně zavládla velká euforie a hosté nezvládali své emoce, které v několika předchozích utkáních v posledních minutách nadělovali svým soupeřům. Utkání tak skončilo naším vítězstvím 1:0.
Hosté z Blanska byli velmi kvalitní soupeř, který v první půli hrál velmi vyrovnanou partii a v druhé půli na naši zlepšenou hru nedokázal reagovat. Jednalo se o utkání, které mělo velmi vysokou kvalitu. Divák se bavil až do posledních minut utkání.

V 5.kole ve Švábenicích poprvé “béčko” prohrálo
BLANSKO, ŠVÁBENICE: Až v utkání 5.kola, v přímém souboji s druhým celkem soutěže, “béčko” poprvé prohrálo. I přes porážku však zůstává na prvním místě 1.B třídy sk.A.

5.kolo, sobota 8.9.2012
TJ SOKOL ŠVÁBENICE – FK BLANSKO B 1:0
Sestava: Šmerda – Paděra, Pernica, Kopecký, Beneš – Antal (60.Juránek), Matuška, Klimeš (C), Sedláček – Freiwald, Majer (75.Blatný)
Na střídání: Blatný, Juránek, Rajtšlégr

Komentář k zápasu
K utkání 5. kola I. B třídy skupiny A zajíždělo blanenské „béčko“ na půdu TJ Sokola Švábenice, a to v dosti oslabené sestavě. Martin Pokorný vypomáhal A týmu proti Kuřimi a pětice hráčů zavítala na mikulovské vinobraní (Andrej Rek, Honza Nečas, Laďa Suchý, Honza Cupal a Jakub Kunc). Do branky se tak postavil mladíček Michal Šmerda, který si svou premiéru mezi muži odbyl ve středu v pohárovém utkání na půdě Šlapanic.
První minuty byly opatrné, hra se odehrávala zejména mezi vápny. V 6. minutě vybočil z nastoleného trendu kapitán Martin Klimeš, ten napřáhl z dobrých 30-ti metrů, střelu zastavila až branková konstrukce domácích. Poté ho zkoušeli napodobit Tibor Freiwald a Honza Matuška, jejich střely byly ale dosti nepřesné. A tak se po našich šancích osmělili také domácí. V 27. minutě po jednom z rohových kopů vytáhl jeden z mnoha výborných zákroků Michal Šmerda. Další šance Švábenic se rodily zejména z přesných křižných nákopů za naši obranu, ale ani ty ke vstřelení branky nestačily. Bezbrankovým stavem také první půle skončila. Příliš pohledná hra k vidění nebyla, na obou stranách se vyskytovalo mnoho nepřesností. Naše hra postrádala lepší pohyb a kvalitnější řešení ve finální fázi.

Absence klíčových hráčů byla znát!

Styl hry se v druhé půli nezměnil, více ze hry měli i nadále domácí. V 60. minutě vystřídal Juránek Antala, na post levého záložníka se vysunul Michal Beneš, který naši útočnou fázi zkvalitnil. Po jednom z jeho centrů měl branku na kopačkách Honza Sedláček, ale z „voleje“ mířil nepřesně.

Na druhé straně musel svoje umění opět ukázat Michal Šmerda, když v 70. minutě vychytal samostatný nájezd domácího útočníka.

Posledních 20 minut se tempo hry stupňovalo, emoce některých hráčů byly v několika momentech až přehnané, ale rozhodčí nevybíravé zákroky hodnotil maximálně žlutou kartou, v některých případech následovalo pouze ústní pokárání.

V 80. minutě se proháčkoval přes hradbu protihráčů Michal Beneš, namísto zakončení mu míč v posledním možném okamžiku domácí obránce odkopnul. Vzápětí na opačné straně hřiště po nepovedeném výhozu našeho golmana se do brankové příležitosti dostal domácí útočník, ve stoprocentní šanci napálil míč do dobře postaveného Marka Pernici.

Už to vypadalo, že si obě mužstva rozdělí body rovným dílem. V 87. minutě se nám nepovedlo odkopnout míč z hranice velkého vápna, míč Tomáši Blatnému vypíchnul rychlonohý domácí záložník a střelou na bližší tyč zařídil svému týmu 3 body.

Poznámku na konec bych věnoval hlavnímu rozhodčímu, který utkání značně nezvládnul a možná namísto několika minutového nastavení, které určitě mělo po uplynutí řádné hrací doby následovat, raději odpískal konec utkání.

Ale je pravdou, že naše mužstvo tahalo celé utkání za kratší konec a nejspíš ani nastavení by k vyrovnávací brance nevedlo.

Trenér Radek Sedláček:
Bohužel díky absencím bylo nutno udělat až příliš mnoho změn v sestavě, soupeř naší nesehranosti využil a zaslouženě bral 3 body za vítězství. My jsme neodehráli špatný zápas, ale do šancí jsme se moc nedostávali, až na nějaké výjimky, ale to bohužel na body nestačilo. Škoda jen, že soupeřovy šance jsme přežili a soupeř branku vstřelil po naší chybě v 89 minutě. Průběh zápasu značně ovlivnil i velmi nepřesný výkon rozhodčího. Přesto chci všem klukům, kteří do Švábenic odjeli, poděkovat za přístup k utkání a za velmi bojovný výkon. A také je nutné vyzvednout teprve šestnáctiletého mladíčka Michala Šmerdu, který nastoupil do branky a několika výbornými zákroky mužstvo podržel, takže klobouk dolů před jeho výkonem.