Ivanovice na Hané – Švábenice

Historické derby fotbalistů Ivanovic a Švábenic zůstalo bez vítěze

Ivanovice na Hané – Nejvýraznější náboj ze všech utkání krajských fotbalových soutěží, v nichž figurovali zástupci Vyškovska, mělo bezesporu derby v Ivanovicích na Hané.

Hosté ze Švábenic hrají historický první ročník I.B třídy a na premiéru budou mít remízovou vzpomínku. Kulisu pěknému zápasu udělaly více než čtyři stovky diváků.

První utkání pro hosty v krajských soutěžích v historii klubu. A hned prestižní derby. První půle byla oboustranně slabší a moc fotbalové krásy k vidění nebylo. Dvacet minut měli míč na kopačkách spíše domácí a zbytek poločasu Švábenice. Hosté působili velmi zakřiknutě a ustrašeně. Domácí zase mají problémy se sestavou a nastoupilo několik hráčů béčka.

V úvodu druhé půle si hostující brankář špatně postavil zeď a domácí se dostali do vedení z nohy Zdeňka Černého. Hosté začali hrát fotbal a otevřeli hru. Od této chvíle byla k vidění spousta vyložených šancí na obou stranách. Švábeničtí se do nich dostávali kombinační hrou, domácí využívali brejků do otevřené obrany. Hostům se podařilo vyrovnat po rozehraném přímém kopu Lukáše Hladkého na Miroslava Boniattiho.

„Vyrovnaný první poločas byl plný soubojů bez výraznější šance. Poté, co se nám podařilo vstřelit branku, jsme měli několik šancí zvýšit na 2:0, když jsme využívali okének v obraně Švábenic. Škoda, že musel odstoupit ze hřiště kvůli nevolnosti ještě před poločasem útočník Konupka, který by jednu z několika příležitostí určitě využil. Nutno podotknout, že Švábenice měly také několik šancí, i když my jsme jich měli asi víc, ale remíza je spravedlivá. Mrzí nás, že jsme dostali gól šest minut před koncem utkání. Vzhledem k tomu, jaká nastoupila sestava, bychom byli před utkáním s bodem určitě spokojeni,“ řekl vedoucí domácího mužstva Jakub Svoboda.

V druhé půli domácí pomalu jakoby odcházeli fyzicky a hosté zaslouženě vyrovnali.

„K vidění bylo mnoho šancí na obou stranách a utkání mohlo klidně skončit 8:8. Co se týká našeho mužstva, tak naše hra trpěla nováčkovskou daní. Dokázali jsme si vypracovat gólové příležitosti, ale také jsme díky chybám v obraně mohli inkasovat. Spravedlivá remíza,“ konstatoval trenér Švábenic Miroslav Boniatti starší a jeho asistent Josef Pýrek doplnil: „Bylo vidět, že nám chybějí zkušenosti. Mužstvo se hledalo a bylo nervózní. V druhé půlce jsme zrychlili pohyb na hřišti a bylo to poznat na zlepšené hře a vytváření šancí, které byly díky naší otevřené obraně na obou stranách.“

Na utkání bylo asi 275 platících diváků. Celkem bylo na derby v opticky plném areálu, včetně žen a dětí, kteří vstupné neplatí, asi 450 diváků. Tedy výborná kulisa a samotný zápas proběhl velmi korektně, bez zákeřných faulů a excesů hráčů i fanoušků.