Švábenice – Ivanovice n/H

Atraktivní derby sousedů skončilo smírem

Švábenice – Favorit ze Švábenic zahodil několik šancí a poslední hosty z Ivanovic na Hané neudolal. Naopak v závěru mohl domácí šokovat Olejníček.

Vzdušnou čarou je dělí jen čtyři kilometry. Znají se dokonale, navíc oba trenéři vedli mužstva proti své domovině. A bylo o co hrát, poměřili se žhavý favorit na titul a jasný aspirant na sestup. Pozvánka na fotbalové derby jak se patří. A kdo ji v sobotu odpoledne přijal, ten nelitoval. Bitva I.B třídy skupiny A mezi špičku soutěže hrajícími Švábenicemi a tabulku uzavírajícím týmem z Ivanovic na Hané přinesla čtyři góly a spoustu zajímavých okamžiků. „Tohle je vždycky pikantní. Hrajeme spolu už počtvrté a vždycky to stojí za to. Zase se to potvrdilo,” prohlásil ivanovický kouč ve švábenických službách Miroslav Boniatti.

Ačkoli derby často smazává výkonnostní rozdíly soupeřů, v prvním poločasu to vypadalo, že se papírové předpoklady potvrdí. I přesto, že jako první se radoval hostující Slovan. Už ve třinácté minutě po rohovém kopu doklepával těsně před brankářem Chmelař.

Domácí se z toho ale rychle otřepali, útočnou desetiminutovku zakončila česká ulička na Kabeleho, ten zasekl a načechraný balón namířil do souboje dvou devítek Novotného s Knapem. Prvně jmenovaný jej dokázal usměrnit přesně ke vzdálenější tyči.

Rychlý obrat

A za dalších deset minut domácí využili ivanovickou chybu na půlící čáře, rychlou akci Hladkého zakončil Stříž. „Všichni se tu moc dobře známe, přesně jsme věděli, co od sebe můžeme čekat. Hrálo se férově, nikdo do toho nešel přehnaně ostře a my byli do půlky prostě horší,” řekl lodivod Ivanovic, bydlištěm švábenický Antonín Navrátil.

Ale nemá tak úplně pravdu. Možná nechtěně, přesto hosté na domácí něco vymysleli. Dokonale je totiž uspali a ti po návratu z kabin polevili. „Nechtěli jsme někam spěchat, abychom to drželi v klidu, ale soupeř toho využil, vyšpičkoval se k dobrému výkonu, a když jsme nepotvrdili naše vedení, zatlačili nás a problémy byly na světě,” přiznal Boniatti.

Dostavil se i gólový trest. V šestašedesáté minutě po nepovedeném centru a nedůrazu domácích rozvlnil síť Szeliga. A ze švábenického pohledu mohlo být ještě hůř, ve sprinterském duelu za nakopnutým míčem obstál Olejníček, odstavil si svého strážce i gólmana Veselého a mohl tak z úhlu zakončovat do prázdné švábenické svatyně. Zaváhal, trefil jen tyč. „To je náš problém celé sezony, neproměňujeme i to, co se musí dávat. Podcenili nás, mysleli si, že to v pohodě dohrají, jenže je tu ta naše neschopnost dát gól,” uvedl Navrátil.

Drama na závěr

Obě strany pak může mrzet poslední minuta. V ní nejprve po rohu Hladkého Boniatti mladší pálil z voleje těsně nad, aby vzápětí měl hodně důležité tři body na kopačce na druhé straně Olejníček. Z pár metrů minul dorážku prakticky do prázdné brány.

Derby skončilo dělbou bodů, s kterou domácí pochopitelně spokojeni nebyli. „Hráli jsme na vlastním hřišti s posledním, zklamání je obrovské. Ale je to fotbal, derby je vždy specifické. Bodová ztráta komplikací není, tahle soutěž je pro Švábenice strop. Chceme hrát mezi nejlepšími, to ano, lidi na nás chodí a baví se, ale na vyšší soutěž ambice nemáme,” prozradil kouč.

Jeho protějšek naopak remízu i přes Olejníčkovo selhání bral. „Když si projdeme celých devadesát minut, remíza je zasloužená. Myslím, že k záchraně už nám to asi nepomůže, ale počítá se to. Popereme se ještě o to, budeme bojovat do poslední minuty. Sezona tak či tak bude zklamání, ale dnes je tu spokojenost, tenhle bod má pikantní příchuť,” uzavřel Navrátil.

I.B třída, skupina A
Švábenice – Ivanovice
2:2 (2:1)
Branky: 23. Novotný, 32. Stříž – 13. Chmelař, 66. Szeliga.
ŽK: Pokorný – Olejníček, Skřejpek.
Rozhodčí: Strmiska – Müller, Horváth.
Diváci: 150.
Sokol Švábenice: Veselý – P. Kabele, Kuška, Pokorný, Gruber – V. Kabele, L. Hladký, M. Boniatti ml., Š. Hladký (67. Holiš) – Stříž (82. Deutsch), Novotný.
TJ Slovan Ivanovice na Hané: Klimek – Gergely, Knap, Szeliga, Chmelař – J. Skřejpek, Pospíšil, Hýsek (46. Neckář), Valach (78. L. Skřejpek), Kramel – Olejníček, Kramel.

Po minutách: Sokol Švábenice – TJ Slovan Ivanovice na Hané

2. První náznak domácí šance: Lukáš Hladký prošel po levé straně až ke koncové čáře, odcentroval, ale nic vážnějšího z toho nebylo.
8. Po přetaženém centru domácího Stříže zakončoval z voleje Boniatti, ovšem hodně nepřesně.
13. 0:1 – Chmelař. Blesk z čistého nebe: rohový kop mířil na hranici vápna, kde ho hosté nasměrovali na branku, před kterou stál Chmelař. Nohou balón pohodlně usměrnil do sítě.
23. 1:1 – Novotný. Po hluché desetiminutovce je srovnáno: na hranici vápna dostal přesnou přihrávku Vojtěch Kábele, zasekl zpět a načechraný centr lízl v souboji muže proti muži Novotný přesně ke vzdálenější tyči.
32. 2:1 – Stříž. Krásná švábenická akce: Ivanovice vyrobily hrubku na půlící čáře, přečíslení vyřešil Lukáš Hladký přesným vysunutím Stříže, který ač obtěžován obráncem, dokázal křížně kolem vyběhnuvšího gólmana otočit skóre na domácí stranu.
36. K odraženému míči mimo vápno vystartoval gólman Klimek a domácí Vojtěch Kábele. Brankář byl u míče dřív a odklidil ho do bezpečí.
44. Stříž „profrčel” zprava kolem svého strážce až do blízkosti pravé tyče ivanovické svatyně, přihrávkou zpět nabídl ideální střeleckou pozici Boniattimu, ale ten se ukopl a míč ani nemířil do prostoru mezi třemi tyčemi.
49. Švábenice mohly zvýšit: po ivanovické defenzivní chybě Boniatti přiťukl Novotnému, ten tváří v tvář udělal kličku gólmanovi, ale zakončil slabě. Ivanovičtí zachránili na brankové čáře.
54. Diváci tleskají, utěšenou ránu snad ze čtyřiceti metrů vyslal Pokorný. Gólman trochu podcenil trajektorii míče, ten minul roh brány jen velmi těsně.
59. Po průniku Deutsche se ke střele na hranici vápna dostal Lukáš Hladký, ale ani jeho pokus neměl gólové parametry.
66. 2:2 – Szeliga. Trestuhodný švábenický nedůraz: domácí si už pár minut koledovali o vyrovnání. Míč šel do vápna zleva jakoby bez myšlenky, jenže obránci jen přihlíželi a Szeliga zblízka doťukl do sítě.
71. Rychlá domácí souhra po ose Novotný, Boniatti a Stříž vyústila v technickou ránu na vzdálenější tyč. Klimek byl na místě.
74. Tutovka Ivanovic: Olejníček dokázal přespurtovat svého strážce, důrazem odstavit od míče i brankáře, ale pak zamířil jen do tyče.
85. Před pokutovým územím hostů si srovnal míč na kopačku Novotný, zakroutil ho k levé tyči, ale těsně minul.
89. Lukáš Hladký zahrával rohový kop na Boniattiho, ten z voleje svoje mužstvo nespasil.
90.+1. Ivanovičtí se drží za hlavu: Olejníček snad z pěti metrů netrefil poloprázdnou domácí bránu. Teď si domácí pořádně oddechli.
90.+2. Zápas končí. Podle vývoje zasloužená remíza, s bodem ale je větší spokojenost na straně hostů.

Převzato z vyskovsky.denik.cz Autor: David Mach